Výkon a účinnost laseru

Výkon laseru je množství energie vyzářené za určitý čas. Jednou z největších účinností disponují vláknové lasery

Výkon laseru

Množství energie vyzářené za určitý čas. Označuje se ve Wattech. Někoho možná překvapí, že existují lasery o výkonu mnohonásobně vyšším, než naše lasery použité pro značení (giga watty apod.). Jenže výkon je právě energie za čas. Tedy čím kratší je doba trvání záblesku, tím větší je vyzářená energie. Na značení se používá kontinuální paprsek CO2 laseru o výkonu od 10 W do 100 W, ten „svítí“ stále při značení.

Účinnost laseru

V porovnání s jinými typy laserů jako jsou například argon-iontové lasery s účinností 0,1%, jsou CO2 lasery vysoce účinné a používají se pro kontinuální chod. Účinnost se pohybuje mezi 30%. Ale pak jsou zde i jodové lasery s účinností okolo 80%. Jde o poměr množství energie dodané a získané z laseru. Jen pro zajímavost, auto má účinnost okolo 20% a taky nám to stačí...
Jednou z největších účinností disponují vláknové lasery, které díky polovodičovým diodám převádí velmi velkou část svého příkonu na výkon laserového paprsku, který vzniká v aktivním optickém vlákně. Účinnosti se dosahuje okolo 25% a chlazení je vzduchem pro výkony do 50 W. Vláknové lasery jsou budoucí zdroje pro laserové značení a gravírování.