Perforace plastové fólie laserem

Až 25.000 děr za sekundu. Perforování obalové plastové fólie se provádí z důvodu jednoduchého oddělování pro snadné otevření obalu v definované poloze. K perforaci se používá CO2 laser s vysokou frekvencí spínání a s velmi stabilním výkonem.

Je možné dosáhnout velikosti děr okolo 200 mikronů a rychlost pohybu fólie může být až okolo 600 m/min.

Existují 3 základní důvody perforace

laser 20 1

1. Ventilace a odvod vody - děrování fóliového materiálu tak, že dokáže strukturou mikroděr odejít voda. Používá se například pro výrobky balené v miskách a jejich následný ohřev v mikrovlnce, kdy není potřeba otevřít misku a při ohřívání rozpínaný teplý vzduch uniká ven a pára je z větší části zadržována v misce. Nedochází k velkému vysoušení ohřívaného produktu. Druhá aplikace je s perforovanými otvory většího průměru, kdy se v obalu (pytlíku) s obsahem produktu jednoduše vyfukuje vzduch a nedojde tedy k poškození obalu. Výhodou laseru je, že sám zataví plast tepelnou energií v okolí díry a nedochází tak k dalšímu trhání materiálu v místě perforace. Více výrobků se tak vejde do skupinového balení, protože se z pytlíku vytlačí vzduch.

laser 20 2

2. Jednoduché otevření Easy tear off. Perforování obalu s ochrannou AL hliníkovou fólií a obsahem dusíkové atmosféry. Okraj obalu v místě, kde je vyžadováno definovat odtržení, je laserem porušena horní plastová vrstva. Vnitřní hliníková ochranná bariéra není poškozena, protože CO2 laser nepronikne přes hliník.

laser 20 3

3. Designové a ochranné perforace dokumentů. Vstupenky, papírové a fóliové materiály lze snadno perforovat laserem v přesně definovaném tvaru a poloze, bez opotřebení řezného nástroje, protože zde žádný řezný a výsekový nástroj není.
Vlnová délka laseru je možná 10,6 mikronů, 10,25 mikronů nebo 9,35 mikronů. Značení je za pohybu, často nazývané „On the fly“. Vychylování laserového paprsku je provedeno skenovací hlavou na 560 mm šíři jedním laserem, diagonálně ve značící oblasti 400x400 mm. Je možné definovat počet děr i jejich četnost. Seřízením laseru je definována také velikost děr. Pro přímé linky v perforaci lze definovat počet linek vedle sebe nebo také definovat tzv. zubatou čáru, která není přímá a usnadňuje definování trhání materiálu obalu pro perforaci. Laser nemá fyzický kontakt s materiálem a neopotřebuje se tedy žádný mechanický nástroj a obal není namáhán dotykem nástroje. Velký rozsah materiálů pro perforaci.
Existují i další aplikace s perforací, kdy je použit femtosekundový laser, který dosahuje velikosti děr okolo 1 mikrometru a materiál není ohřívaný a nepřenáší se energie do okolního prostředí. Používá se na perforaci hliníkové fólie.

laser 20 4