Proč je světové laserové centrum právě v Českých zemích? Protože jsme chytré hlavy. 1960 ukazuje Theodor H. Maiman na konferenci v NY svůj první laser. Jenže ani nejbujnější fantazie těch největších vizionářů nebyla schopna obsáhnout všechny možnosti použití laserů a jejich budoucnost. Byla to doba objevů, které vznikaly s takovou vzrušivou rychlostí. Například už v prosinci 1961, tedy jen rok a půl po vůbec prvním zapnutí laseru na světě, byla v Columbia-Presbyterian Hospital na Manhattanu provedena operace oka, při které byl laserem odstraněn nádor ze sítnice.
A kde je česká stopa u takového objevu ? Teoretický základ laseru tvořil Albert Einstein, možná i během svého krátkého třísemestrálního působení (16 měsíců v roce 1912) v Praze a popíjení piva některé z pražských hospod se svými židovskými kamarády. Ale až 18. říjnu 1957 celý svět žasl nad vypuštěním první umělé družice, sovětského Sputniku I. To ale nebylo nic, oproti důležitější zprávě od Jiřího Tolmana, pracovníka tehdejšího Ústavu radio-elektroniky ČSAV, který pomocí „Dopplerova jevu“ dokázal změřit aktuální rychlost Sputniku při přeletu. Československo bylo jako první schopno zachytit a změřit takto rychle letící objekt. Krátce poté, jen tři roky po Maimanově oznámení o prvním laseru, Helena Jelínková z Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Jan Blabla z Ústavu radioelektronického ČSAV, postavili rubínový laser, který představili veřejnosti v prostorách pražského planetária. Krystaly rubínu byly pro tento laser vypěstovány v Monokrystalech Turnov Ivanem Šolcem. Československo se tak stalo po USA a Sovětském svazu další zemí, která postavila vlastní laser.
Protože v tehdejším Sovětském svazu vznikla obava, že výzkum maserů, rovněž spadajících do programu kvantové elektroniky, by mohl vést k etalonu času - „atomovým hodinám“ - důležitým pro sledování rychle letících objektů nebo určení polohy (předchůdce GPS), bylo politicky rozhodnuto o postupném utlumování výzkumu laserů v ČSSR od poloviny 60. let. Výzkum pokračoval v oblastech „molekulárních laserů“. Škoda, dokázali by jsme více.
Po politických porevolučních Klasusovských nesmyslech se věda znovu zvedá a v prosinci 2016 v laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech díky Česko-Britské spolupráci dosáhli jako první na světě střední výkon z nanosekundového pevnolátkového laseru magické hranice 1 kW. Tím končí éra laserů čerpaných výbojkou, konceptu vytvořeného Maimanem, a vývoj se přesouvá jednoznačně směrem k diodově čerpaným laserům. Pojmenován je po mytologické postavě BIVOJ. A proč ne, když déle než hodinu a kompletně bez vnějšího zásahu generoval stabilní laserové pulsy s výstupní energií 100 J na opakovací frekvenci 10 Hz, což byl světový unikát. Bivoj překonal koncem roku 2016 magickou hranici středního výkonu 1 kW, o což se neúspěšně snažila celosvětová vědecká komunita již od roku 1995 ! Nyní se pracuje na nové opakovací frekvenci až 100 Hz. Tomáš Mocek, vedoucí centra HiLASE Centre, uvedl: „Je to poprvé, kdy vysokoenergetický DPSSL systém překonal hranici 1000 W. Tento výsledek je opravdu na absolutní světové špičce a dokazuje, že naše sázka na DPSSL, jakožto technologie vhodné pro aplikačně zaměřený výzkum, bylo dobré rozhodnutí. Společně s mými kolegy z HiLASE a z Central Laser Facility se těšíme na další úspěchy, které přinese přechod systému Bivoj do provozní fáze. “ Další významná česká stopa v dějinách laserů byla zapsána v České kotlině. Leonardo technology používá jak pevnolátkové, tak i vláknové lasery, i když v daném měřítku s velmi malými výkony.
Laserové centrum HiLASE dnes disponuje dvěma světově unikátními laserovými systémy - PERLA a BIVOJ. Ten slabší ale rychlejší je PERLA a má schopnost vrtat nepředstavitelně přesné otvory s kadencí 100 tisíc pulsů za sekundu. Nejen že pomůže vývoji strojírenství a mikro-obrábění, ale uplatní se významně i v elektronice, protože dokáže vytvořit elektrické spoje tisíckrát tenčí než vlas.
Český lev se vrací Výzkumné a vývojové činnosti v laserovém centru HiLASE nejsou izolovanou aktivitou, ale jedná se o součást hlubší a dlouhodobé vize STAR (Science Technology Advanced Region). Tak příště více o vláknových laserech, které se vyvíjely v českých zemích a pak z nich vznikla společnost IPG, zase díky politickým rozhodnutím o ukončení vývoje. Nebo taky si povíme více o budově HiLASE, která je dvouplášťová a její vnitřní struktura je na pískovém loži zabraňující vibracím.
Děkujeme za prohlídku HiLASE, které se mohl tým Leonardo technology účastnit, paradoxně v době, kdy v 94 letech zemřel Peter Higgs, velikán částicové fyziky.
Pomůžeme s výběrem vhodného laseru na značení a identifikaci produktů
Nevíte si rady s výběrem laseru? Leonardo technology zákaznická podpora je na telefonním čísle 533 44 55 66. Za dobu 20+ let jsme nainstalovali na 800 laserů SOLARIS do průmyslových provozů a mám zkušenosti o které se s vámi podělíme.
Objevte, jak lasery SOLARIS od Leonardo technology mohou pozitivně transformovat vaše výrobní procesy. Náš profesionální tým laserových odborníků z Leonardo technology je připraven ukázat vám cestu k vyšší efektivitě, nižším nákladům a novým možnostem aplikací laserů ve vaší výrobě.
Více o CO2 o laserech najdete na stránce: co2laser.cz
Veškerou nabídku laserů najdete na našem webu.