Ve speciálních aplikacích, jako jsou savé materiály nebo špatný kontrast mezi podkladem a inkoustovým potiskem je nutné vytvořit Data Matrix Code velmi velký, sytý, kontrastní, tedy robustní pro kamerové čtení.
NASA družice nebo CD, DVD jsou stejně kódovány jako Datamatrix kód
Vlastní Datamatrix kód je znám od roku 2005 (USA), přesto je zde kolize s Německým patentem z roku 1991 respektive jeho podklady již z roku 1987, ale to je historie. Nyní je Datamatrix kódování přístupné všem a tak se stal nejrozšířenějším kódem pro průmyslové aplikace. Co do kódování je podobný QR kódu, který byl představen v Japonsku již 1994. Oba dva kódy jsou dvoj-dimenzionální kódy (dvě osy na jeho dekódování), oproti tomu čárový kód je lineární, jednodimenzionální (jedna osa na čtení). Datamatrix a taky QR kód používá Reed–Solomon korekci chyb v datech, která je známá z roku 1960 a používá se například v CD, DVD přehrávačích, ale použila se například v roce 1977 na NASA družicích Voyager 1 a 2 - družice stále fungují a jsou mimo sluneční soustavu a posílají kódované data s Reed- Solomon korekcí chyb.
Datamatrix kód není možné zvětšit nad maximální zvětšení velikosti písma, protože jednotlivé tečky inkoustu budou daleko od sebe a informace z kódu již nebude čitelná pro kamerové systémy. U inkjetů LEIBINGER je maximální výška kódu přibližně 12mm (pro 60um trysku). Prostě musí být zachovaný poměr kapek tak, aby se správně dekódoval kód, tedy kapičky se musí jemně dotýkat - velká mezera mezi nimi dělá problém pro čtečku.
Za účelem zvýšení robustnosti kódu je v inkjet tiskárnách LEIBINGER JET3up a tiskárnách LEIBINGER IQJET integrována nová funkce - vytisknout Data Matrix Code ve dvojnásobné velikosti. Sice výška zůstane cca 12mm. Ale s nastavením dvojnásobné velikosti bude vytištěna jedna tečka Data Matrix Code jako čtyři kapky ve čtverci a ne pouze jednou kapkou jako u běžné velikost DMX kódu. Výsledkem je například 16 bodů pro Data Matrix kód v opticky velké velikosti. Nicméně informační obsah Data Matrix Kódu ve velké velikosti, tedy se 4mi kapičkami na bod, tak obsah se rovná pouze datům Data Matrix kódu a ten se pouze rozšíří velikostně.
Na tiskárnách LEIBINGER IQJET lze vytisknout maximálně 48 kapiček na výšku a tedy i Datamatrix kód lze mít v matrici 48x48 nebo v obdélníkovém poměru. Pokud je větší počet bodů jak 24, tak se kód rozdělí právě na moduly o hraně 24x24. Kód je možné mít i ve formátu obdélníku, tedy ušetří výšku a prodlouží se. Tento formát taky umožňuje zakódovat více údajů.
Datamatrix kód s 16 tečkami v pravidelném zobrazení velikosti, tedy čtvercový lze nastavit tak, že jedna kapička je jeden pattern kódu, nebo bod/ pattern kódu je složen ze 4 kapiček a je větší . Různé velikosti zobrazení a tisku kódu (jemné, střední, velké uživatelská definice) lze upravit v menu LEIBINGER tiskárny „Objekt nastavení/formát čárového kódu.“
Historie Datamatrix kódu a EAN specifikace dříve než byl GS1
Dnes se používá verze kódu ECC200. Existují i starší verze ECC000, ECC050, ECC080, ECC100, ECC140, ale ty již nejsou běžným standardem v průmyslu. Jednoduše poznáte novou verzi kódu ECC200 a to podle počtu modulů na každé straně. Starší verze Datamatrix kódů mají lichý počet modulů, nová verze ECC200 má sudý počet modulů.
Nově vyvinutý 2-D kód „EAN Data Matrix“ později "GS1 Data Matrix" je kombinace mezi známým čárovým kódem EAN/GS1 a kódem Data Matrix. Tento nově vygenerovaný kód podléhá definování a normování dle specifikace s celosvětovou validací. Hlavní rozdíl mezi kódem EAN/ECC 200 a normálním kódem Data Matrix není jen konzistence v používání datové struktury, to je také kód funkce 1 (]d2), která se používá v pozici prvního znaku a jako oddělovač mezi různými údaji, jako je datum spotřeby, číslo šarže nebo číslo produktu. V normě EAN/GS1 je definována přesná datová struktura kódu Data Matrix. Tato pravidla rozhodují o tom, jak naložit a interpretovat zakódovaná data uvnitř kódu tak, aby byl čitelný po celém světě.
Jak je kód tištěn inkjetem LEIBINEGR a čten kamerovým systémem ?
Vlastní kód se skládá z velkého "L", kdy jsou kapičky inkoustu těsně u sebe. Tomuto "L" se říká "Obrazec k zarovnání kamery". Na druhé straně jsou kapičky ob jednu, tedy vytváří matrici pro vytvoření mřížky rozložení jednotlivých bodů. Říká se tomu "hodinový obrazec". Bez těchto dvou základních obrazců čtverce nelze dekódovat kód. Naopak pokud je neshoda uvnitř kódu v poloze bodů, je zde již použita Reed–Solomon korekce chyb a i chybějící tečky lze dopočítat.
Velmi důležité je zachovat tzv. tichou zónu okolo kódu, tedy od okraje kódu nechat volné místo, které nebude rušit kameru při čtení. Z pravidla se nechává 2,5x mezera jak je velikost modulu, tedy vzdálenost tečky v kódu. Nelze tedy hned vedle kódu dát například text - text by zmátnul čtečku a ta by nenašla okraje kódu (čtverec na který vytváří mříž pro čtení).
Neexistují jen Datamatrix a QR kódy jako dvojdimenzionální, ale kódů je mnohem více a některé se používají více, jiné méně častěji. Například v průmyslu nalezneme i kódy typu PDF-417, MaxiCode a třeba Aztec Code.
Máte specifické požadavky na Datamatrix nebo QR kód?
Pomůžeme s výběrem vhodné tiskárny LEIBINGER na značení a identifikaci produktů s Datamatrix a QR kódy.
Nevíte si rady s výběrem inkjetu? Leonardo technology zákaznická podpora je na telefonním čísle 533 44 55 66. Inkjety LEIBINGER IQJET získávají ocenění na výstavách, například German Innovation award 2024, Innovator des Jahre 2024. Rádi se podělíme o čtvrt století našich zkušeností hlavně z průmyslových provozů převážně z Automotive a 75 let zkušeností společnosti LEIBINGER.
Objevte, jak tiskárny LEIBINGER od Leonardo technology mohou pozitivně transformovat vaše výrobní procesy. Náš profesionální tým odborníků z Leonardo technology je připraven ukázat vám cestu k vyšší efektivitě, nižším nákladům a novým možnostem aplikací inkjetů ve vaší výrobě. V kombinaci s vlastní společností Leonardo leasing vám poskytneme ucelené financování celých technologií na značení, identifikaci produktů.
Více nejen o inkoustových tiskárnách najdete na stránce www.LT.cz