Lasery jsou určeny především pro popisování, případně i jemné obrábění, kde výrobce doporučuje především typ Master Oscillator Power Amplifier Design (MOPA) s vlnovým rozsahem od blízké IR 1064 nm až po ultrafialovou oblast 355 nm. Sice jde o specifickou skupinu laserů, ale nelze ji zcela opomenout. MOPA lasery mají specifické místo ve vývoji laserů této třídy na bázi Nd:YAG, Nd:YVO4 nebo Yb:YAG. Tento laser se nyní používá hlavně ve spojení s YVO4 laserovými zdroji, které jsou většinou dva umístěné v jednom laseru. Výhodou tohoto designu je dlouhý servisní interval, excelentní charakteristika laserové radiace a vysoká kvalita paprsku. Přesto životnost pevnolátkového laseru je okolo 15.000 až 20.000 hodin.
Konstrukce se dvěma YVO4 zdroji, kdy jeden YVO4 oscilátor (master oscilátor) je použit jako generátor / zdroj pulsu pro druhý YVO4 laser, který tyto pulsy ještě jednou zesiluje. Toto uspořádání dává možnost zesilovat špičkové výkony ze zdroje ještě jednou a dosáhne se tak ještě větší špičky výkonu a s použitím Q-switch ještě kratších pulsů. Excelentní kvalita pulsu a vysoká špička výkonu jsou nepřekonatelné. Jednotlivé emitující budící diody jsou napojeny do optického vlákna a jejich výkon se sčítá, proto můžou být jednotlivé diody s malým výkonem a s malou tepelnou ztrátou. Tím že se tolik nezahřívají, tak je jejich životnost mnohem delší jak u klasického pevnolátkového laseru. Životnost se blíží pak k vláknovým laserům. Pouze blíží, protože pevnolátkový laser má vždy nízkou životnost v porovnání s vláknovým laserem.
Tvar pulzu laseru lze měnit nastavením jeho budící části. V porovnání s Q-switch vláknovým laserem lze jít tak do frekvencí pulzů například 300kHz, přičemž při nízkých frekvencí pulzů dosahuje laser vysoké špičky výkonu, většinou 2 až 3 násobně vyšší jak vláknový laser.
Tvar pulzu je možné taky upravovat dle nastavení. Většinou má laser několik přednastavených tvarů pulzů v paměti (typicky např. 32 bank, které se vyvolávají z paměti ovládací elektroniky) a uživatel si volí jaký pulz mu vyhovuje pro danou aplikaci. Tímto přednastavením zabráníme poškození laseru, kdy by bylo možné se dostat mimo bezpečné parametry.
Velmi důležitý údaj je u laserů délka pulzu. Krátké délky pulzů nádherně reagují s plasty a dokáží dělat kontrastní značení do plastů, polymerů. Delší pulzy jsou vhodné na značení do kovů. Na nerezový kov je možné dosáhnout tepelného žíhání s přesně definovaným tvarem pulzu a tak lze měnit barevnou škálu pro lidské oko.
Vláknový laser má tedy největší životnost laserového zdroje, udávanou více jak 100.ooo hodin. Pevnolátkové lasery Nd:YVO4, Nd:YAG mají životnost okolo 15.ooo - 20.ooo hodin. Podle principu MOPA laseru je jejich životnost někde mezi, přesto na některé aplikace značení plastů se hodí více než jiné typy laserů. Dnes MOPA laser pro značení se často nahrazuje UV laserem, který pro obor Coding & Marking představuje alternativu k MOPA laserům.
Nevíte v jakém stavu je váš laser? Nechte si změřit výkon laseru našimi techniky. Zkontrolujeme optiku laseru a případně ji vyčistíme. Volejte servisní oddělení Leonardo technology 533 44 55 66.
Pomůžeme s výběrem vhodného laseru na značení a identifikaci produktů
Nevíte si rady s výběrem laseru? Leonardo technology zákaznická podpora je na telefonním čísle 533 44 55 66. Za dobu 20+ let jsme nainstalovali na 800 laserů SOLARIS do průmyslových provozů a mám zkušenosti o které se s vámi podělíme.
Objevte, jak lasery SOLARIS od Leonardo technology mohou pozitivně transformovat vaše výrobní procesy. Náš profesionální tým laserových odborníků z Leonardo technology je připraven ukázat vám cestu k vyšší efektivitě, nižším nákladům a novým možnostem aplikací laserů ve vaší výrobě.
Více nejen o CO2 o laserech najdete na stránce co2laser.cz
Veškerou nabídku laserů najdete na našem webu.