Jeho jednotlivá pracoviště však byla po Brně dislokována na pěti místech, a proto byla v roce 1960 zprovozněna nová budova o podlahové ploše 5000 m2 za 14 mil. Kčs. Současně byly od 1. 1. 1960 k ÚPT přidruženy i dvě menší pracoviště: Laboratoře elektronové (dříve krátkovlnné) optiky ČSAV a Laboratoře průmyslové elektroniky ČSAV. Takto rozšířený ÚPT byl vybaven velkými a moderními dílnami a působilo v něm sto čtyřicet zaměstnanců.
Ve světě byl představen první plynový He-Ne laser v lednu 1961, který pracoval na pěti infračervených vlnových délkách v rozmezí 1118–1207 nm. Po poměrně krátkém experimentování s optimálním tlakem plynů v trubici, kterou vyrobili společně s Ústavem pro výzkum optiky a jemné mechaniky v Přerově, dosáhl vědecký tým dne 16. 10. 1963 v 16:00 stimulované emise na vlnové délce 1150nm. Jednalo se o první laser v ČR, který vyzařoval nepřetržitý laserový svazek (pracoval v tzv. kontinuálním režimu). Věřím, že hrdý brňan by komentoval, že první plynový laser byl vlastně vyroben na Moravě, přesněji v Brně.
V relativně rychlém sledu následovaly úspěchy i na dalších vlnových délkách, 27. 2. 1964 dosáhli stimulované emise na 3390 nm a dne 8. 4. 1964 na viditelné vlnové délce 632,8 nm, tedy pouhé dva roky po jeho světové premiéře plynového laseru. Národní podnik Meopta Přerov začala tyto lasery vyrábět. Zajímavostí byly výměnná zrcadla rezonátoru, která sloužila právě ke změně vlnové délky.
Dnešní lasery SOLARIS od Leonardo technology jsou opravdu mnohem dále. Výkony CO2 laserů SOLARIS jsou od 10W do 100W a Leonardo technology je používá ke značení do organických materiálů, skla, plastů, dřeva. Nejběžnější aplikací je značení PET lahví v nápojovém průmyslu nebo značení na lakovaný papírový obal potravin.
Lasery SOLARIS od Leonardo technology jsou buzeny RF generátorem a jejich rezonanční trubice je vyrobena z monobloku hliníku. CO2 plyn v této konstrukci laseru je uzavřen a jeho životnost je běžně 8 až 10 let.
Různé tvary rezonanční komory umožňují generovat vlnové délky. Máme tak k dispozici lasery 9,3μm, 9,4μm, 9,6μm, 10,2μm, 10,6μm, což je pro někoho velmi malý rozdíl, ale pro reakci na PET materiálu je to obrovský rozdíl. Vlnová délka 9,3 µm je v PET materiálu absorbována silněji než světlo 10,6 µm, čímž se zmenšují rozměry tepelně ovlivněné zóny v PET materiálu. Navíc absorpce na 9,3 µm způsobí jemné napěnění materiálu, kdy plyn vyvíjený tepelnou rychlou reakcí laserového paprsku se uzavře v chladnoucím PET plastu a způsobí lepší viditelnost značení.
Pomůžeme vám s lasery
Nevíte v jakém stavu je váš laser? Nechte si změřit výkon laseru našimi techniky. Zkontrolujeme optiku laseru a případně ji vyčistíme. Volejte servisní oddělení Leonardo technology 533 44 55 66.
Objevte, jak lasery SOLARIS od Leonardo technology mohou pozitivně transformovat vaše výrobní procesy. Náš profesionální tým laserových odborníků z Leonardo technology je připraven ukázat vám cestu k vyšší efektivitě, nižším nákladům a novým možnostem aplikací laserů ve vaší výrobě.
Více nejen o CO2 o laserech najdete na stránce co2laser.cz
Veškerou nabídku laserů najdete na našem webu.