Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Na PET lahve s CO2 laserem Solaris o vlnové délce 9,3 μm

To, co se může jevit triviální záležitostí, je naopak velmi seriózní věda a umění. To, co téměř přehlédnete na každé PET láhvi, je nejvyšší forma užití současné laserové techniky.

Ale pozor, to, co může zapříčinit v extrémním případě zastavení produkce, je nevhodné použití laseru na značení PET materiálu. V případě, že se zvolí špatný typ laseru nebo špatné místo na značení, může to mít neblahé následky. Může dojít k mechanickému poškození povrchu PET lahve, kdy snížíme tlakovou pevnost láhve. Takové narušení povrchu PET materiálu laserem může vést v extrémním případě až k výbuchu PET lahve. Správnou volbou laseru je vaše produkce bezpečná.

co2 na pet lahve 1

S vlnovou délkou 10,6 µm, 10,2 µm nebo 9,3 µm?

Standardní vlnová délka CO2 laseru je 10,6 µm. Na tuto vlnovou délku je naladěn rezonátor většiny běžně dostupných laserů pro značení a gravírování. Nicméně pro některé materiály je vhodnější zkrácená vlnová délka, jako je 10,2 µm nebo 9,3 µm. Největší rozdíly jsou viditelné právě pro zmíněné PET materiály. Vlnová délka 10,6 µm dělá ostré a přesné značení, které je na PET materiálu jasně viditelné jako použití ostré horké jehly, která projela povrchem PET materiálu. Okraje plastu se vytlačí nahoru, takže pro dotek je materiál drsnější, je cítit struktura po značení laserem. Naopak při vlnové délce 9,3 µm je viditelně označený text na PET materiálu kontrastnější, bělejší, tlustější, a přitom na dotek je hladší, jemnější. Navíc materiál PET lahve není tolik poškozen. CO2 laser o vlnové délce 9,3 µm napěnil PET materiál, což způsobily malé bublinky v plastu. PET materiál není tolik poškozen do hloubky, je tedy více odolnější na vnitřní tlak v PET lahvích. Opticky se tak jeví text lépe čitelný a viditelnější.

co2 na pet lahve 2

co2 na pet lahve 3

Pokud značíte PET materiál, použijte lasery Solaris s vlnovou délkou 9,3 µm!

Benefity:

  • Celonerezové provedení vhodné pro lahvárenský průmysl
  • Laser odolnost proti stříkající vodě IP 65
  • Vhodnost na PET materiál
  • Kontrastnější značení s lepší čitelností
  • Modulární variabilita (volba optiky, řídící jednotky, skenovací hlavy)
  • Velká konektivita RS 232, USB, Ethernet

Zaujalo Vás dané řešení? Kontaktujte nás, vytvoříme Vám řešení na míru.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Používáním webu s jejich užíváním souhlasíte. Přijmout