Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Perforace plastové fólie v potravinářství laserem Solaris

Perforování obalové plastové fólie se provádí z důvodu snadného otevření obalu v definované poloze či k ventilaci. K perforaci se používá CO2 laser Solaris s vysokou frekvencí spínání (až 25.000 děr za sekundu) a velmi stabilním výkonem.

Při perforaci lze dosáhnout velikosti děr okolo 200 mikronů a rychlost pohybu fólie až 600 m/min.

Perforovat lze velký rozsah materiálů. Při perforaci je možné definovat počet děr, jejich četnost a velikost. Pro přímé linky v perforaci lze definovat počet linek vedle sebe nebo také tzv. zubatou čáru, která není přímá a usnadňuje definované trhání materiálu obalu. Laser nemá fyzický kontakt s materiálem, nedochází tak k namáhání obalu a ani k opotřebení žádného mechanického nástroje.

perforace 2018 laser solaris

Existují 3 základní důvody perforace

Jednoduché otevření − Easy tear off
Využívá se k perforování obalu s ochrannou hliníkovou fólií a obsahem dusíkové atmosféry. Na okraji obalu v místě, kde je vyžadováno definovat odtržení, je laserem porušena horní plastová vrstva obalu. Vnitřní hliníková ochranná bariéra poškozena není, protože CO2 laser nepronikne přes hliníkovou fólii. Tím se zaručí jednoduché otevření produktu.

Ventilace a odvod vody
Perforování obalového fóliového materiálu tak, že dokáže strukturou mikroděr odejít přebytečná voda nebo vzduch.
Používá se například pro výrobky balené v miskách a jejich následný ohřev v mikrovlnné troubě. Misku tak není třeba otevírat, při ohřívání rozpínaný teplý vzduch uniká ven a pára je z větší části zadržována v misce. Nedochází tak k velkému vysoušení ohřívaného produktu.
Druhá aplikace je s perforovanými otvory většího průměru, kdy se v obalu s obsahem produktu jednoduše vyfukuje vzduch a nedochází tak k poškození obalu protržením tlakem. Uplatnění najde tento princip i u skupinového balení, protože se z balení vytlačí vzduch a díky tomu se do něj vejde více produktů.
Výhodou perforace laserem je fakt, že laser sám zataví plast tepelnou energií v okolí díry. Nedochází tak k dalšímu trhání materiálu v místě perforování.

Designové a ochranné perforace
Papírové a fóliové materiály lze také snadno perforovat laserem v přesně definovaném tvaru a poloze, bez opotřebení řezného nástroje, protože zde žádný řezný a výsekový nástroj není.
Existují i další aplikace s perforací, kdy je použit femtosekundový laser, který dosahuje velikosti děr okolo 1 mikrometru. Při jeho použití se nepřenáší energie do okolního prostředí a materiál tak není zahříván. Tento princip se využívá u perforací hliníkové fólie.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Používáním webu s jejich užíváním souhlasíte. Přijmout