Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Jak uspořit peníze při rychlém značení obalové fólie v potravinářství?

Vícevrstvý obalový materiál potravin je možné značit termotransferem ALLEN Coding za pomoci termotransferové karbonové pásky, za pomoci inkjetu Leibinger s pojezdovým / traverzujícím systémem nebo pokrokovou laserovou technologií.

Ale kterou technologii vybrat pro zachování kvality, rychlosti tisku a úsporu nákladů? Vzhledem k rychlosti balících strojů narazíme u inkjetu na problém s rychlostí tisku, která je ve spojení s použitím servo pohonu pojezdu malá. Navíc inkjet technologie potřebuje spotřební materiál v podobě inkoustu a ředidla. Cenově náročný provoz inkjetu odpadá ze selekce. Termotransfer tiskárny za použití vícehlavého zařízení vyhovují rychlosti balící linky, ale je zde potřeba spotřebního materiálu v podobě barvící pásky a potisk se tedy prodražuje. Zůstává nám pouze laserová technologie Solaris, která nevyžaduje spotřební materiál a jejíž rychlost vyhovuje balícím linkám. S laserovou technologií odpadají také prostoje na výměnu inkoustů, pásek a raznic. Eliminace spotřebního materiálu snižuje vázaný kapitál ve skladu.

znaceni folii 2018 1

Samozřejmě značení obalové fólie laserem je velmi specifická aplikace, která vyžaduje opravdu velké zkušenosti s laserovou technologií. Při nesprávné instalaci může velmi jednoduše dojít k nežádoucí perforaci materiálu a úniku například ochranné atmosféry z obalu. Naopak správná instalace přináší dlouhodobé kvalitní a rychlé značení.

Značit CO2 nebo vláknovým laserem?

Dle typu skladby fólie a polohy značení na obalu fólie lze zvolit CO2 lasery nebo vláknové lasery. Oba lasery mají kontrastní značení, ale rozdílné vlnové délky, které mají rozdílné vlastnosti působení na fólii.
Obalové fólie jsou vícevrstvé materiály, které často obsahují separační hliníkovou fólii. Paprsek CO2 laseru, z povahy své vlnové délky, je zastaven právě hliníkovou fólií. Z toho důvodu nedochází k poškození obalové fólie a propálení. Pokud se používá ochranná atmosféra, nedojde k úniku plynu z obalu. Obal zůstává stále uzavřen. Vláknový laser může poškodit obalovou fólii, ale citlivým nastavením laseru je zabezpečeno jen odpálení povrchové barvy a kontrast bude dělat spodní podkladová barva nebo hliníková fólie. Značením do sváru obalu nemůže poškodit obal a možné propálení neuškodí ani ochranné atmosféře. Velkou výhodou vláknového laseru je životnost jeho laserového zdroje až 145.000 hodin kontinuálního provozu.

Mars, Snickers a BiFi značí laser Solaris

Obalové fólie asi nejznámějších tyček značí právě zmiňovaná laserová CO2 technologie Solaris od Leonarda. Kladen je důraz na estetiku značení a úsporu ceny za značení.
Vlastní instalace zahrnuje dva CO2 lasery Solaris e-SolarMark 30 W, umístěné přímo v balící lince. Řídící systém je tvořen dvěma řídícími jednotkami, které jsou zapojené v módu Master / Slave. Pro obsluhu je tak jen jeden řídící systém, jeden ovládací dotykový displej. Optika laseru je orientovaná ve směru laserového paprsku. Dva lasery v tandemu tak dosáhnou pokrytí 600 mm značící plochy fólie.

znaceni folii 2018 2
Každé značení laserem do fóliového materiálu je nutné vybavit odsávací jednotkou, protože laser odpařuje vrstvy obalového materiálu a tyto zplodiny je nutné odsávat přes uhlíkový HEPA filtr. K odsávání slouží odsávací jednotky BOFA.
Návratnost nákupu nové Solaris laserové technologie je v některých případech do jednoho roku až dvou let. Je to dáno absencí spotřebního materiálu jako jsou inkousty, ředidla nebo termotransferové pásky. Solaris laser má dlouhodobé zkušenosti ve značení na fóliové obalové materiály a značí produkty známých značek.

Benefity:

  • Laserové značení je velmi dobře viditelné
  • Nedochází k poškození ani propálení fólie
  • Vhodné pro vysokorychlostní produkci
  • Ucelené značení bez chybějících znaků
  • Značící plocha až 500x500 mm

Zaujalo Vás dané řešení? Kontaktujte nás, vytvoříme Vám řešení na míru.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Používáním webu s jejich užíváním souhlasíte. Přijmout