Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Vláknové laserové značící zařízení - SOLARIS e-SolarMark FLS

Vláknový (Fiber) laser eSolarMark FLS je navržen pro statické značení nebo pro značení za pohybu „On The Fly“.

Značit je možné na různé druhy kovů a plastů včetně polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE), polypropylenu OPP, ABS, nerezové oceli a titanu. Díky svým malým integračním rozměrům je vhodný pro vestavbu do výrobních linek a jednoúčelových strojů. Zároveň díky celonerezovému průmyslovému provedení je vhodný do všech průmyslových odvětví jako jsou elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví a stavebnictví.

laser fls clanek 4

Princip vláknového laseru

Princip spočívá v single-mode diode pumping, které emitují výkon (malým optickým vláknem) na stranu optického multi mode vlákna (složeného vlákna s větším průměrem) a vytváří budící světlo, které je absorbováno v ytterbium atomech v single mode optického vlákna - tzv. aktivní optické vlákno. A nyní laicky řečeno - optické vlákno je aktivní, tedy nepřenáší pouze výkon z laserových diod, ale zvyšuje tento výkon. Budící diody svítí do velkého optického vlákna a světelný tok působí na vlákno, které je umístěné uvnitř tohoto velkého vlákna. Vnitřní vlákno obsahuje právě aktivní prvek a tím je ytterbium. Budící optické diody mají jinou vlnovou délku, než je výsledný paprsek laseru, který vznikne v aktivním vlákně umístěném ve středu velkého / tlustého vlákna. Více diod dokáže pumpovat v optickém vlákně vysokou energii s perfektní kvalitou paprsku. Je zde ještě jeden velmi důležitý princip pro získání laserového paprsku a tou je vysoce výkonný optický zesilovač. Optický zesilovač konvertuje malý světelný signál z budících diod do výkonného paprsku, často tisíckrát silnější, ale identický jako originál. Zvětšení výkonu se dosáhne použitím, také, více laserových diod. Je zajímavé, že teplo generované v optickém vlákně je odváděno velkou plochou a není potřeba aktivní chlazení. Protože aktivní vlákno může jen podporovat přenos laseru, kvalita paprsku není závislá na pracovním výkonu laseru.
K emisi laseru slouží podnět z laserových čerpacích diod a aktivní optické vlákno. Většina známých fiber glass laserů pracuje v 1550 nm erbium-doped fiber zesilovačů. Pro značení se používají lasery 1062 nm v pulzním módu (frekvence od 20 kHz až 250 kHz) nebo v kontinuálním módu. Místo dvou rovnoběžných zrcadel jsou zde použity Braggovské mřížky. Jedná se o struktury vytvořené přímo na jádře optického vlákna zapsáním UV záření periodické změny indexu lomu. Takovéto změny indexu lomu vytvářejí v optickém vlákně „zrcátka“, která odrážejí pouze danou vlnovou délku optického záření.

laser fls clanek 3

SOLARIS e-SolarMark FLS

Laser eSolarMark FLS je vybaven autonomní řídící jednotkou, která splňuje bezpečnostní normy pro ovládání laseru bez použití PLC a PC. Autonomní jednotka je vybavená Stop tlačítkem, autorizovaným zapnutím laseru pomocí klíčů a bezpečnostním ovládáním mechanické záklopky.

 • Výkon laseru: 20 W (pulsní laser)
 • Vlnová délka laseru: 1062 nm
 • Minimální provozní náklady: není potřeba žádný spotřební materiál
 • Krytí: IP 52 (celonerezové průmyslové provedení)
 • Malé integrační rozměry: vhodný pro vestavbu do výrobních linek a jednoúčelových strojů
 • Vláknový laserový zdroj firmy IPG: životnost laserového zdroje je až 140.000 provozních hodin
 • Skenovací hlava může být v přímém provedení (Straight) nebo 90° (úhlová hlava) s vektorově galvo-vychylovaným laserovým paprskem vhodným pro značení Datamatrix kódů
 • CE certifikace
 • Záruka 2 roky
 • Spolehlivá bezplatná 24 hodinová servisní Hot Line linka je pro vás vždy k dispozici 7 dní v týdnu

K dispozici je několik možností ovládání. Od plně síťového ovládání laseru až po ovládání přes autonomní řídicí jednotku s dotykovou barevnou obrazovkou velikosti 10,4“.

laser fls clanek 1

Konstrukce řídící jednotky je plně industriální s využitím SSD disku. Vybrat si můžete ze dvou typů řídících jednotek:

 • CU0 - s informativním malým displejem a čtyřmi tlačítky pro připojení s PLC a ovládání automatem.
 • CU2 - s dotykovou barevnou obrazovkou velikosti 10,4“ pro plné ovládání laseru a tvorbu zpráv na řídící jednotce.

Komunikační rozhraní:

 • Input: rozhraní USB, RS232, Binární vstupy
 • Output: ovládání/ blokace bezpečnostního okruhu, stavové signály laseru
 • Snadné připojení k síti pomocí Ethernet 10 Base T

Specifikace značení:

 • Rychlost značení 1600 znaků/s (výška znaků 2 mm, závislé dle materiálu a objektivu)
 • Typ objektivu F-Theta: LF4 (defaultně dodávaný objektiv) značící pole 100 x 100 mm nebo LF6 s velikostí značícího pole 150 x 150 mm

Volitelná výbava:

 • Odsávací jednotka
 • Řídicí jednotka s dotykovým displejem CU2 nebo s alfanumerickou klávesnicí CU0
 • Skenovací hlava v přímém nebo úhlovém provedení

laser fls clanek 6

Kontaktujte nás, vytvoříme Vám řešení na míru, které Vám ušetří nemalé peníze.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Používáním webu s jejich užíváním souhlasíte. Přijmout