Více jak 16 let řešíme projekty průmyslového značení.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Vláknové laserové značící zařízení - SOLARIS e-SolarMark FLS

Vláknový (Fiber) laser eSolarMark FLS je navržen pro statické značení nebo pro značení za pohybu „On The Fly“.

Značit je možné na různé druhy kovů a plastů včetně polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE), polypropylenu OPP, ABS, nerezové oceli a titanu. Díky svým malým integračním rozměrům je vhodný pro vestavbu do výrobních linek a jednoúčelových strojů. Zároveň díky celonerezovému průmyslovému provedení je vhodný do všech průmyslových odvětví jako jsou elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví a stavebnictví.

laser fls clanek 4

Princip vláknového laseru

Princip spočívá v single-mode diode pumping, které emitují výkon (malým optickým vláknem) na stranu optického multi mode vlákna (složeného vlákna s větším průměrem) a vytváří budící světlo, které je absorbováno v ytterbium atomech v single mode optického vlákna - tzv. aktivní optické vlákno. A nyní laicky řečeno - optické vlákno je aktivní, tedy nepřenáší pouze výkon z laserových diod, ale zvyšuje tento výkon. Budící diody svítí do velkého optického vlákna a světelný tok působí na vlákno, které je umístěné uvnitř tohoto velkého vlákna. Vnitřní vlákno obsahuje právě aktivní prvek a tím je ytterbium. Budící optické diody mají jinou vlnovou délku, než je výsledný paprsek laseru, který vznikne v aktivním vlákně umístěném ve středu velkého / tlustého vlákna. Více diod dokáže pumpovat v optickém vlákně vysokou energii s perfektní kvalitou paprsku. Je zde ještě jeden velmi důležitý princip pro získání laserového paprsku a tou je vysoce výkonný optický zesilovač. Optický zesilovač konvertuje malý světelný signál z budících diod do výkonného paprsku, často tisíckrát silnější, ale identický jako originál. Zvětšení výkonu se dosáhne použitím, také, více laserových diod. Je zajímavé, že teplo generované v optickém vlákně je odváděno velkou plochou a není potřeba aktivní chlazení. Protože aktivní vlákno může jen podporovat přenos laseru, kvalita paprsku není závislá na pracovním výkonu laseru.
K emisi laseru slouží podnět z laserových čerpacích diod a aktivní optické vlákno. Většina známých fiber glass laserů pracuje v 1550 nm erbium-doped fiber zesilovačů. Pro značení se používají lasery 1062 nm v pulzním módu (frekvence od 20 kHz až 250 kHz) nebo v kontinuálním módu. Místo dvou rovnoběžných zrcadel jsou zde použity Braggovské mřížky. Jedná se o struktury vytvořené přímo na jádře optického vlákna zapsáním UV záření periodické změny indexu lomu. Takovéto změny indexu lomu vytvářejí v optickém vlákně „zrcátka“, která odrážejí pouze danou vlnovou délku optického záření.

laser fls clanek 3

SOLARIS e-SolarMark FLS

Laser eSolarMark FLS je vybaven autonomní řídící jednotkou, která splňuje bezpečnostní normy pro ovládání laseru bez použití PLC a PC. Autonomní jednotka je vybavená Stop tlačítkem, autorizovaným zapnutím laseru pomocí klíčů a bezpečnostním ovládáním mechanické záklopky.

 • Výkon laseru: 20 W (pulsní laser)
 • Vlnová délka laseru: 1062 nm
 • Minimální provozní náklady: není potřeba žádný spotřební materiál
 • Krytí: IP 52 (celonerezové průmyslové provedení)
 • Malé integrační rozměry: vhodný pro vestavbu do výrobních linek a jednoúčelových strojů
 • Vláknový laserový zdroj firmy IPG: životnost laserového zdroje je až 140.000 provozních hodin
 • Skenovací hlava může být v přímém provedení (Straight) nebo 90° (úhlová hlava) s vektorově galvo-vychylovaným laserovým paprskem vhodným pro značení Datamatrix kódů
 • CE certifikace
 • Záruka 2 roky
 • Spolehlivá bezplatná 24 hodinová servisní Hot Line linka je pro vás vždy k dispozici 7 dní v týdnu

K dispozici je několik možností ovládání. Od plně síťového ovládání laseru až po ovládání přes autonomní řídicí jednotku s dotykovou barevnou obrazovkou velikosti 10,4“.

laser fls clanek 1

Konstrukce řídící jednotky je plně industriální s využitím SSD disku. Vybrat si můžete ze dvou typů řídících jednotek:

 • CU0 - s informativním malým displejem a čtyřmi tlačítky pro připojení s PLC a ovládání automatem.
 • CU2 - s dotykovou barevnou obrazovkou velikosti 10,4“ pro plné ovládání laseru a tvorbu zpráv na řídící jednotce.

Komunikační rozhraní:

 • Input: rozhraní USB, RS232, Binární vstupy
 • Output: ovládání/ blokace bezpečnostního okruhu, stavové signály laseru
 • Snadné připojení k síti pomocí Ethernet 10 Base T

Specifikace značení:

 • Rychlost značení 1600 znaků/s (výška znaků 2 mm, závislé dle materiálu a objektivu)
 • Typ objektivu F-Theta: LF4 (defaultně dodávaný objektiv) značící pole 100 x 100 mm nebo LF6 s velikostí značícího pole 150 x 150 mm

Volitelná výbava:

 • Odsávací jednotka
 • Řídicí jednotka s dotykovým displejem CU2 nebo s alfanumerickou klávesnicí CU0
 • Skenovací hlava v přímém nebo úhlovém provedení

laser fls clanek 6

Kontaktujte nás, vytvoříme Vám řešení na míru, které Vám ušetří nemalé peníze.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku